فروشگاه اینترنتی کیف من ، انتخاب تو ، انتخاب من

فروشگاه

مواد اولیه تولید کیف و کفش داخلی در کشور

کیف و کفش

«شناسه کالا» ابزاری مناسب علیه قاچاق 

۸۵ درصد مواد اولیه تولید کیف و کفش بومی سازی شد

علی لشکری عضو هیئت مدیره جامعه صنعت کیف و کفش در گفت‌و‌گو با خبرنگارخبرگزاری تسنیم، درباره ضرورت اجرایی شدن طرح شناسه کالا در صنعت کیف و کفش عنوان کرد: طرح شناسه‌دار کردن ، یک ابزار عالی برای مبارزه با قاچاق کالا محسوب می‌شود اما بدیهی است که این طرح باید با ملاحظات خاصی اجرایی شود.

وی افزود: در گام اول طرح شناسه کالا، ابتدا باید از کیف و کفش های وارداتی آغاز کرد و در گام‌های بعدی به سراغ محصولات برند و سایر تولیدات داخلی رفت، همچنین در اجرای این طرح میبایست  اولویت‌‎بندی قیمتی به عنوان یک مؤلفه مهم در نظر گرفته شود.

دو پیش‌نیاز مهم جهت شناسه‌دار شدن محصولات در صنعت کیف و کفش

این فعال صنعت  ۲ پیش‌نیاز مهم برای اجرای شناسه کالا را برشمرد و عنوان کرد: اولا؛ ضروری است که محصولات گران‌قیمت همچون ایمنی، چرمی و سازمانی در اولویت شناسه‌دار کردن قرار گرفته ومحصولات با ارزش پایین‌تر مثل چکمه و صندل در اولویت بعدی قرار گیرد.

وی ادامه داد: فرهنگسازی لازم و آموزش به اتحادیه و اصناف مرتبط با صنعت کیف وکفش بایستی از طریق رسانه‌های جمعی صورت گیرد تا کلیه تولیدکنندگان و توزیع‌کنندگان با مزایا و چگونگی اجرای طرح شناسه کالا آشنا شوند.

عضو هیئت مدیره این صنعت با تأکید بر اینکه تولیدکنندگان موظفند در فرآیند شناسه کالا حداکثر همکاری را با دستگاه‌های ذیربط انجام دهند، هشدار داد: باید توجه داشت این کار با دستورات آنی و رویکرد بخشنامه‌ای قابل اجرایی نیست چراکه در حال حاضر نزدیک به ۱۲هزار واحد تولیدی و بیش از ۵۰  هزار واحد توزیع با طیف متنوع محصولات در کشور در حال فعالیت هستند.

قاچاق‌فروشان در آلمان و ترکیه پلمپ می‌شوند

وی با بیان اینکه فروشگاه‌های کیف و کفش قاچاق‌فروش درکشورهای آلمان و ترکیه تعطیل می‌شوند، بیان کرد: ما در زمینه مبارزه با قاچاق کم‌کاری کرده‌ایم اما باید پذیرفت که یک‌روزه هم نمی‌توانیم قاچاق را ریشه‌کن کنیم.

لشکری با بیان اینکه فروشگاه‌هایی که در برابر شناسه کالا مقاومت می‌کنند باید توسط سازمان امور مالیاتی مورد تنبیه و برخورد قرار بگیرند، افزود: در کنار تنبیه، لازم است واحدهایی که در دوران جنگ اقتصادی در عین قانون‌مداری، با تمام توان خود در خدمت تولید کشور هستند، مورد مشوق‌‎های مالیاتی قرار بگیرند.

عضو هیئت مدیره این صنعت با بیان اینکه کیف و کفش مانند میلگرد آهن نیست که بتوان به راحتی الزام نصب شناسه کالا بر تمامی محصولات را اجرایی کرد، اظهار داشت: شناسه‎دار شدن محصولات این صنعت یک فرآیند زمان‌بر و بلند مدت است، از سوی دیگر فعالان این صنعت با مشکلات متعددی در زمینه هزینه‌های تولید، مواد اولیه و نرخ ارز مواجه هستند، بنابراین نباید با تصمیمات غلط مشکلات مضاعفی را به آنان تحمیل کرد.

مناطق آزاد در نقش«سکوی قاچاق» فرو رفته‌اند!

وی ذهنیت فعالان این صنعت درباره مناطق آزاد را محلی برای توزیع کالای قاچاق به سرزمین اصلی دانست و گفت: به اعتقاد بنده، عمده قاچاق کالا به کشور، از طریق مناطق آزاد و به روش‌های گوناگون از جمله کالای همراه مسافر و ته‌لنچی صورت می‌گیرد.

لشکری ادامه داد: آمار و مستنداتی از سوی دبیرخانه مناطق آزاد درباره میزان صادرات کیف و کفش مشاهده نکرده‌ایم و لذا خواستار شفافیت تراز تجاری در این مناطق هستیم.

این فعال صنعت با اشاره به اینکه عملکرد مناطق آزاد از استانداردهای بین المللی فاصله دارد، گفت: مناطق آزاد در دنیا دارای معافیت‌های گمرکی و مالیاتی هستند اما طبق استانداردهای بین‌المللی، مواد اولیه وارداتی به این مناطق باید صرف تولید و صادرات کالای نهایی از مبدا همان مناطق ‌شود، این در حالی است که در کشور ما، مواد اولیه ارزان عمدتا از مناطق آزاد به سرزمین اصلی قاچاق می‌شوند.

لشکری با تاکید بر اینکه تولیدات ایرانی کاملا نیازهای شب عید را پوشش می‌دهد، بیان کرد: واردات رسمی کیف و کفش در سال ۹۷ نزدیک به ۸ میلیون دلار بوده که در مقایسه با آمار سال ۹۶، ۷۸درصد کاهش پیدا کرده است.

بیش از ۸۵ درصد مواد اولیه کیف و کفش  در داخل کشور تولید می شود

وی ادامه داد: بر اساس آمار ارائه شده از سوی گمرکات کشورهای صادرکننده به ایران، میزان صادرات کالا به کشور در سال ۲۰۱۷ بیش از ۳۳۰ میلیون دلار و در سال ۲۰۱۸ نزدیک به۱۸۰میلیون دلار بوده که این ارقام حاکی از کاهش ۴۶درصدی واردات این صنعت به ایران در سال گذشته است.

عضو هیئت مدیره جامعه صنعت کیف و کفش این کاهش واردات و قاچاق را نتیجه «عزم جدی مبارزه با قاچاق در دستگاه‌های ذیربط» و «افزایش نرخ ارز» دانست.

لشکری با اشاره به اینکه کاهش واردات و مبارزه با قاچاق موجب آن شد که این صنعت گام‌های بزرگی در زمینه شکوفایی تولید داخلی مخصوصا در حوزه کفش‌های ورزشی بردارد، خاطرنشان کرد: بیش از ۸۵ درصد مواد اولیه کیف و کفش در داخل کشور تولید می‌شود.

وی در پایان گفت: خوشبختانه در سال جاری موفق به داخلی‌سازی یک ماده اولیه مهم صنعت کیف و کفش به نام «پلی اوریتان» شده‌ایم.

به گزارش تسنیم بر اساس اعلام ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در هفته گذشته، مهلت عرضه کیف و کفش و اجزا پوشاک خارجی فاقد شناسه به اتمام رسیده و هرگونه عرضه کیف و کفش و اجزا پوشاک (از جمله کیف، کمربند و…) فاقد شناسه در سطح عرضه بر اساس بند ذ ماده ۲ و ماده ۱۳ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، قاچاق محسوب می‌شود.

مرجع مطلب : خبرگزاری تسنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *